Obecny barokowy pałac wybudowany został w latach 1764-1780 wraz z zabudowaniami folwarcznymi prawdopodobnie na miejscu starszej siedziby rodowej Wiedebachów pochodzącej z ok. 1500 roku. Ciekawostką jest fakt, iż 16 i 17 sierpnia 1758 w pałacu kwaterował ze swoim sztabek król Prus Fryderyk II.
W 1776 roku właścicielem Pałacu staje się rotmistrz Abraham Gottfryd Filip von Rabenau, który kończy jego budowę. Nad wejściem do pałacu pozostał podwójny kartusz herbowy A.G.P.v.Rabenau i Zoffi v. Haugwitz (prawa strona). Pałac jest murowany z cegły na planie wydłużonego prostokąta, budynek piętrowy, przykryty wysokim dachem mansardowym a nad wejściem w elewacji dwa kamienne kartusze. Zabudowania folwarczne zbudowano ok.1780 roku, złożone były z domów robotniczych, kordegardy i budynków gospodarczych oraz ogrodu. W miejscu ogrodu dziś wybudowane są dwa bloki mieszkalne. W 1792 pałac nabywa go hrabia von Schlabrendorfüber, choć z dokumentów wynika, że transakcja została unieważniona. W 1805 roku Majątek następnie staje się własnością kapitana Baltazara Henryka Erdmunda von Zeschau z Jasionnej, a po jego śmierci odziedziczył syn królewski minister finansów Anton Henryk von Zeschau, następnie w 1825 zostaje sprzedany Wilhelma Ludwika von Rebenau. Następnie majątek przechodzi z rąk do rąk by w 1881 samorząd miasta Jasień kupił pałac i przeznaczył go na ratusz miejski. Od roku 1881 do 1945 pałac pełnił funkcje ratusza miejskiego.

W 1964 został odnowiony przez ówczesną Gminną Spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", w której był posiadaniu - zlikwidowano dekoracje stiukową pomieszczeń na parterze i I piętrze, oraz usunięto kominki. Przed pałacem ustawiono fontannę - obecnie usunięta.
Obok pałacu znajduje sie betonowy bunkier wybudowany w okresie II wojny światowej dla Burmistrza i władz miasta Gassen (Jasień) w obawie przed nalotami alianckimi.

Do pałacu prowadziła brama wjazdowa, której pozostałości w zarysie widoczne są do dziś w budynku mieszkalnym - brama została zamurowana a przestrzeń przerobiona na mieszkanie.

Remont w latach 90-tych XX wieku, zlikwidowano sklepienia krzyżowe w kilku pomieszczeniach , wyburzono kilka ścianek, zamontowano okna z pcv.
Park pałacowy jest przykładem kompozycji parku angielskiego o regularnych uliczkach, pochodzi z II połowy XIX wieku.
Obecnie pałac pozostaje w rękach prywatnych popadając w ruinę.


Lokalizacja pałacu i ogrodów pałacowych.

 

 

 

 

Widok parku dworskiego po połączeniu z częścią miejską - plan z1937 roku

 

 

Obecny wygląd pałacu.
( link do Google StreetView )

Wygląd pałacu od strony ul.Kolejowej listopad 2014r.