Bractwa strzeleckie zaczęto powoływać od 1710 roku za panowania Króla Augusta II zwanego mocnym, który wydał przywilej pozwalający na organizowanie zbrojnych organizacji w miastach.
7 czerwca 1735 powstało bractwo Kurkowe w Gssen otrzymując przywilej sprzedaży piwa.

siedziba strzelcówPierwszą siedzibą strzelców był drewniany barak, który sukcesywnie przebudowano. Około roku 1810 wybudowano główny budynek siedziby Strzelców. Pierwszym dzierżawcą był Brückner. Jego następcą był Emil Schröer, który do roku 1839 rozbudował lokal i dobudował dużą salę. W 1889 wyjechał z Jasienia. Od tego roku gospodarzem został Otto Leimer. Wybudowano muszlę koncertową, kręgielnię i strzelnicę. Otto Leimer z synem Hansem prowadzili doskonałą restauracje i cukiernię, ciesząca się ogromną popularnością wśród mieszkańców, znane były zwłaszcza słynne lody z bitą śmietaną. Stołowali się tu m.in. urzędnicy z firm Flöther i Hipkow. W jednej z sal znajdował się ręcznie wykonany stół bilardowy. W salach odbywały się próby zespołu (chóru) „Concordia". Dom strzelców słynął z doskonałej kuchni, wytwarzano wyroby wędliniarskie i doskonałe piwo. Na piętrze znajdowały się pokoje gościnne. Kręgielnia, bilard, dobre jedzenie, wino i piwo stanowiło doskonałą reklamę lokalu. Urządzano tu imprezy rodzinne i towarzyskie. Zawiązała się nawet drużyna kręglarzy – liczyła 15 zawodników. W ogrodzie odbywały się koncerty kapel wojskowych z Żar i Żagania. Odbywały się występy teatralne i operetkowe. W Sali zimą odbywały się bale. Występowały zespoły z zaproszonych miast takich jak, Gubin, Żagań, Lubsko. W mieście powstał zespół muzyczny pod kierownictwem kapelmistrza Alberta Bellstädta. W wydzierżawionej siedzibie strzelcy mieli prawo organizowania bezpłatnie zebrania i uroczystości. Rodzina Leimerów była ostatnimi właścicielami domu.

Gila strzelców miasta Gassen składająca się z korpusu „Grenadier” i „Jägerkorps”. Członkami korpusu zostawali jedynie mężczyźni, po odbytej służbie wojskowej. Każdy korpus na swoim czele miał majora. Gildia wybierała swojego dowódcę, który mógł posiadać adiutanta. Od roku 1815 w szeregi strzelców mogli wstępować mężczyźni, którzy nie służyli w wojsku. W roku 1874 bractwo otrzymało sztandar. W 1883 T. Flöther ufundował złoty łańcuch noszony przez króla kurkowego. W latach 1921-1932 korpus liczył ok. 80 mężczyzn.
W mieście tradycją był festyn strzelecki, który odbywał się w sierpniu. Już na długo przed terminem święta, w całym mieście panowało ożywienie, kupcy i rzemieślnicy rozpoczynali przygotowania do świętowania. Mieszkańcy odmalowywali zewnętrzne elewacje domów. Stawiano kramy jarmarczne. W sierpniu na festyn przyjeżdżali dawni mieszkańcy z Hamburka, Kolonii, Berlina, Wrocławia i innych miast. Już kiedy gość opuszczał dworzec kolejowy, otaczał go zapach świeżego pieczywa, strudli i szarlotek. Wielu gości zwłaszcza pań przybywało do Jasienia na kilka dni przed świętem, by obserwować Korpus oficerski ćwiczący jazdę konną, oraz orkiestrę wojskową szlifująca marsze wojskowe. Na rynku odbywała się parada strzelców, grała katarynka, rozstawione były karuzele i huśtawki, muzyka brzmiała do późna wieczór. Uczta odbywała się pod wielkim namiotem, gdzie nie brakowało jadła i dobrego wina. Festyn trwał trzy dni. W każdy dzień o 6 rano odbywało się tradycyjne budzenie mieszkańców miasta. Korpus dobosza maszerował przez wszystkie ulice i grał budząc mieszkańców i gości. Pierwszego dnia festynu odbywały się zawody strzeleckie, w których mogli brać udział wszyscy. W ogrodzie Leimerów grała muzyka, i odbywały się zawody strzeleckie, wybierano króla kurkowego. Nowy król wygłaszał mowę i otrzymywał nagrodę pieniężną fundując biesiadę.

Np. w roku 1937 Królem strzelców został (elektromaister) Reinhard Berthold z ulicy Wilhelmstraße.

Budunek przetrwał do dnia dzisiejszego, jest siedzibą Ośrodka kultury. Dawny amfiteatr i kręgielnia zostały rozebrane a na ich miejscy wybudowano budynek obecnej szkoły.

 

festyn strzelecki 1938  Oficerowie korpusu strzelców z 1922 danwy amfiteatr, przetrwał do lat 70/80 tych XX-wieku